1. Vo veku 16 rokov zažil počas náhodnej spovede v kostole v Buenos Aires hlboké duchovné prebudenie, ktoré ho priviedlo k rozhodnutiu stať sa kňazom.
2. V roku 1957 prekonal vážnu pľúcnu infekciu a podstúpil operáciu, pri ktorej mu odstránili horný lalok pravého pľúca. Jeho život zachránila talianska rehoľná sestra Cornelia Caraglio, ktorá mu správne upravila dávkovanie antibiotík.
3. Jeho talianska babička Rosa mu rozprávala príbehy o vojne a viere, čo hlboko ovplyvnilo jeho duchovný vývoj.
4. Mal rád argentínsku speváčku Azucenu Maizani, ktorej udelil posledné pomazanie v roku 1970.
5. Pri stretnutí s Diegom Maradonom sa ho žartovne opýtal: „Tak ktorá ruka bola vinná?“, narážajúc na slávny gól „Božou rukou“.

6. Počas kňazskej služby rád varil pre svojich spolubratov, pripravoval napríklad ryžové nákypy a veal.
7. Počas návštevy utečeneckého tábora v Grécku si so sebou do Vatikánu priviedol 12 sýrskych utečencov.
8. Svoju Harley-Davidson daroval na aukciu, výťažok išiel na pomoc bezdomovcom.
9. Vo veku 42 rokov absolvoval šesťmesačnú terapiu u židovskej psychologičky.
10. Na cesty si nosil vlastnú príručnú tašku, v ktorej mal breviár, holiaci strojček a knihu o svätej Terézii.
11. Odmietol nosiť tradičné červené papuče pápežov a zostal pri svojich ortopedických topánkach.
12. Na Veľkonočnú nedeľu 2025 požehnal trojmesačnému dieťaťu Tommasovi Barberovi, len niekoľko hodín pred svojou smrťou.

13. V roku 2013 počas Zeleného štvrtka navštívil mladistvú väznicu pri Ríme. Tradičný obrad umývania nôh – ktorý zvyčajne pápež vykonáva len na kňazoch – vykonal 12 mladým väzňom rôznych národností a náboženstiev.
Medzi nimi boli aj dvaja moslimovia, jedna mladá žena a niekoľko Rómov. Tento akt bol taký silný, že aj samotní dozorcovia plakali. Ukázal svetu, že skutočná autorita sa prejavuje v službe, nie v moci.
14. Počas COVID-19 pápež osobne telefonoval množstvu ľudí, ktorí mu písali listy. Jedna žena z Talianska stratila muža aj otca na koronavírus. V liste mu napísala o svojej bolesti. Pápež jej zavolal osobne, rozprával sa s ňou, modlil sa s ňou cez telefón a povedal jej, že v utrpení je Boh najbližšie. Povedala: „Po tom telefonáte som prvýkrát po mesiacoch mohla opäť pokojne zaspať.“
15. Ešte ako arcibiskup Buenos Aires písal František (vtedy Jorge Bergoglio) osobné listy ženám, ktoré sa živili prostitúciou. Neodsudzoval ich – naopak, v listoch im vyjadroval pochopenie, úctu a nádej. Jednej skupine žien napísal: „Vy viete, že ste Božie dcéry a že vás nikto nemá právo zneužívať či odsudzovať.“ Tieto ženy neskôr povedali, že im práve tieto listy pomohli zmeniť život a nájsť novú cestu.